6 Meal Kits Designed with Parents in Mind

kids-meal-kits

Meal kits are now a staple of our on-demand society, but it’s only recently that companies have begun designing and marketing kits for kids (aka their time-crunched parents). Photo courtesy of Eat2Explore

Meal kits are now a staple of our on-demand society, but it’s only recently that companies have begun designing and marketing kits for kids (aka their time-crunched parents). From baby’s first bites to kids who want to help in the kitchen, and every stage in between, we tried out six meal kits made with families in mind to find out which ones actually delivered.

Yumble Kids
Average price:
$7.99 per meal
Age: 12 months to 12 years

Choose from 6, 12 or 24 meals per week, which are delivered premade with heating instructions on how to heat up in both a microwave or oven (as someone who doesn’t own a microwave I appreciated that). I loved that Yumble Kids offers meals for different times of day, you can mix and match snacks with lunches and dinners, and there are options for all different types of dietary requirements. Keep in mind that portion sizes seemed to be on the smaller size.

kids-meal-kits

Little Spoon hopes to take some of the stress out of feeding your baby, by creating a baby meal kit customized to your child’s nutritional needs and level of adventurous eating, using more than 80 organic ingredients. Photo courtesy of Little Spoon

The Little Spoon
Age: 4+ months
Average price: $13.50 per meal

Feeding your baby food can be an exciting but also nerve-wracking experience. Little Spoon hopes to take some of the stress out by creating a baby meal kit customized to your child’s nutritional needs and level of adventurous eating, using more than 80 organic ingredients. Blends such as Sweet Potato Carrot, Carrot Mango Coconut Milk Turmeric, Apple and more delivered in two week bundles. While I liked the options and the ease of ordering, the single-use plastic packaging each blend came in (granted recyclable) made me feel guilty.

Read More: Harlem’s Clay Is a Family-Friendly Spot Where You Can Feel Like an Adult

eat2explore
Age: 5+
Average price: $22.50 for a box

Started by two New York women, eat2explore isn’t a typical meal delivery kit. Each box includes three recipes, spices, a shopping list, activity sheet, collectable item, a passport and information about the place your kit is based on (Japan, Brazil, Texas). The kits are designed to make cooking a family activity that your kids can help with while also learning about different parts of the world.

Read More: 13 Meal Delivery Services Worth Your Time

kids-meal-kits

Nurture Life meal kits excel in versatility. You can choose from 5, 10, 8 or 14 meals per week, and select plans for different ages (baby, toddler) and various diets (vegetarian, egg-free, peanut-free). Photo courtesy of Nurture Life

Nurture Life
Age:
4+ months to 14 years
Average price: $10.65 per meal

This meal kit excels in its versatility. Not only can you choose from 5, 10, 8 or 14 meals per week, but you can select plans for different ages (baby, toddler) and various diets (vegetarian, egg-free, peanut-free). The meals arrive already cooked, so all you have to do is reheat. The portion sizes seemed a bit large, though, and depending on your child’s eating habits you might need to split up some servings in advance so as not to end up wasting food.

Cakest.Co
A
verage price: $55 per kit
Age: 1+

Started by two Brooklyn mommas, Cakest is a DIY cake delivery kit that makes it simpler to create stunning kids cakes. You can choose from more than 10 types of cake, including a rainbow cake, a fire truck and a giraffe, and depending on their age, kids will be able to help with at least some of the baking.

Read More: Kitchen Chores: Why Every Kid Must Clean Green Beans

Real Eats
Age 2+
Average price: $13.50 per meal

This sous vide–like kit will have dinner ready in six minutes. Simply place one of the vacuum-sealed bags in a pot of boiling water and set your timer. Each week you can choose from 22 different meals, from New York–sourced ingredients. With an average plan of $13.50, though, it is more expensive than many others on the market.

Newsletter